ROLA RODZICÓW W KSZTAŁTOWANIU NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH DZIECI
Dużą rolę w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych mają rodzice ponieważ od narodzin dziecka mają wpływ na to, co spożywają ich pociechy. Dlatego tak ważne jest, aby wpajać dzieciom prawidłowe wzorce żywienia. Na co więc powinni zwrócić uwagę rodzice:
- Ograniczenie napojów słodzonych. Badania wykazują, że dzieci, których rodzice regularnie spożywali napoje słodzone miały trzykrotnie większą skłonność dopicia takich napojów. Napoje te są szkodliwe ponieważ charakteryzuje je wysoka kaloryczność i bardzo mała wartość odżywcza. Są źródłem cukrów prostych, których nadmierna podaż może stanowić istotny czynnik ryzyka wielu chorób, w tym przede wszystkim otyłości, cukrzycy typu 2, choroby refluksowej żołądkowo-przełykowej i próchnicy zębów.
- Wspólne spożywanie posiłków. Z badań wynika, że w rodzinach w których wspólnie spożywa się posiłki dzieci utrzymują prawidłową wagę ciała. Wspólne posiłki sprzyjają wybieraniu lepszego jedzenia. Jeśli spożywamy posiłki wraz z rodziną, najczęściej dbamy o jakość i sposób przyrządzania posiłków. Dania są przygotowywane raz, nie odgrzewane i są wyraźnie smaczniejsze. Często jedząc samotnie, jemy co popadnie, byle szybko zaspokoić głód.
Jedząc przed komputerem, czy telewizorem, zjadamy zazwyczaj więcej. Zbadano to wielokrotnie. Naukowcy doszli do wniosków, że to prosta droga do nadwagi. To dlatego, że skupiając uwagę na czym innym, nie kontrolujemy ile jemy. Tymczasem jedząc wspólne posiłki, przy stole, bez „rozpraszaczy” typu telewizor skupiamy na jedzeniu całą uwagę. Spożywamy posiłki świadomie. To również sprawia, że jemy wolniej, szybciej się najadamy i lepiej trawimy. Badania przeprowadzone w różnych krajach potwierdzają, że dzieci jedzące regularnie posiłki w gronie rodzinnym mają szansę lepiej się uczyć, jeść zdrowo i cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym. - Na spożywanie dużej ilości warzyw i owoców. Jeśli w domu jada się dużo owoców i warzyw to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci będą powielać ten styl żywienia w dorosłym życiu. Badania opinii publicznej dowiodły, że statystyczny Polak zjada za mało owoców i warzyw. Naukowcy udowodnili, że częste spożywanie owoców i warzyw zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe i choroby układu krążenia. Powinno się jeść przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie.