Promocja zdrowia

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy ( KIK/34) pt. „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” realizowany w naszym przedszkolu

Projekt KIK/34 będzie realizowany w latach 2011-2017na terenie całego kraju Podstawowym celem tego programu jest promowanie zdrowego stylu życia, w tym zapobieganie rozwojowi nadwagi i otyłości oraz innym chorobom przewlekłym, poprzez edukację społeczeństwa w zakresie prozdrowotnej zmiany żywienia i zwiększenia poziomu aktywności fizycznej.

Głównym realizatorem projektu jest Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dr med. Aleksandra Szczygła w Warszawie oraz :

  • Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie,
  • Instytut Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka  w Warszawie,
  • Polskie Towarzystwo Dietetyki.

Na podstawie badań przeprowadzonych w Polsce ustalono, ze problem otyłości i nadwagi dotyka wielu Polaków, w tym w dużej mierze dzieci. Nasilenie otyłości u dzieci i młodzieży nie przekracza obecnie 5%, co jest wielką szansą dla naszego kraju, aby zahamować szybki rozwój otyłości i nie powtarzać błędów innych krajów. Można to zrealizować poprzez edukację społeczeństwa i promowanie zdrowego stylu życia.

Cały program obejmuje 5 zadań:

  1. Żywieniowa promocja zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki nadwagi i otyłości wśród kobiet w ciąży i matek karmiących oraz zbadanie jej wpływu na wybrane parametry stanu odżywienia.
  2. Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia w przedszkolach, szkołach: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia i poziom wiedzy dzieci i młodzieży.
  3. Wdrażanie zasad racjonalnego stylu życia wśród osób z nadwagą i otyłością w systemie ochrony zdrowia w Polsce.
  4. Upowszechnianie wiedzy o składzie i wartości odżywczej żywności, oświadczeniach żywieniowych i zdrowotnych oraz znakowania żywności celem wpływu na kształtowanie racjonalnych wyborów produktów spożywczych.
  5. Kampania medialna na rzecz zmniejszania nadwagi i otyłości w Polsce, w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Nasze Przedszkole będzie realizować zadanie 2.

Zachęcamy do współpracy w jego realizacji.


ROLA RODZICÓW W KSZTAŁTOWANIU NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH DZIECI

Dużą rolę w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych mają rodzice ponieważ od narodzin dziecka mają wpływ na to, co spożywają ich pociechy. Dlatego tak ważne jest, aby wpajać dzieciom prawidłowe wzorce żywienia. Na co więc powinni zwrócić uwagę rodzice:

  1. Ograniczenie napojów słodzonych. Badania wykazują, że dzieci, których rodzice regularnie spożywali napoje słodzone miały trzykrotnie większą skłonność dopicia takich napojów. Napoje te są szkodliwe ponieważ  charakteryzuje je  wysoka kaloryczność  i bardzo mała wartość odżywcza. Są źródłem cukrów prostych, których nadmierna podaż może stanowić istotny czynnik ryzyka wielu chorób, w tym przede wszystkim otyłości, cukrzycy typu 2, choroby refluksowej żołądkowo-przełykowej i próchnicy zębów.
  2. Wspólne spożywanie posiłków. Z badań wynika, że w rodzinach w których wspólnie spożywa się posiłki dzieci utrzymują prawidłową wagę ciała. Wspólne posiłki sprzyjają wybieraniu lepszego jedzenia. Jeśli spożywamy posiłki wraz z rodziną, najczęściej dbamy    o jakość i sposób przyrządzania posiłków. Dania są przygotowywane raz, nie odgrzewane     i są wyraźnie smaczniejsze. Często jedząc samotnie, jemy co popadnie, byle szybko zaspokoić głód.
    Jedząc przed komputerem, czy telewizorem, zjadamy zazwyczaj więcej. Zbadano to wielokrotnie. Naukowcy doszli do wniosków, że to prosta droga do nadwagi. To dlatego, że skupiając uwagę na czym innym, nie kontrolujemy ile jemy. Tymczasem jedząc wspólne posiłki, przy stole, bez „rozpraszaczy” typu telewizor skupiamy na jedzeniu całą uwagę. Spożywamy posiłki świadomie. To również sprawia, że jemy wolniej, szybciej się najadamy i lepiej trawimy. Badania przeprowadzone w różnych krajach potwierdzają, że dzieci jedzące regularnie posiłki w gronie rodzinnym mają szansę lepiej się uczyć, jeść zdrowo i cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym.
  3. Na spożywanie dużej ilości warzyw i owoców. Jeśli w domu jada się dużo owoców i warzyw to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci będą powielać ten styl żywienia    w dorosłym życiu. Badania opinii publicznej dowiodły, że statystyczny Polak zjada za mało owoców i warzyw. Naukowcy udowodnili, że częste spożywanie owoców i warzyw zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe i choroby układu krążenia. Powinno się jeść przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie.